THE 5-SECOND TRICK FOR BADANIE DNA OKA

The 5-Second Trick For badanie dna oka

The 5-Second Trick For badanie dna oka

Blog Article

Badanie dna oka wykonuje się również u niemowląt i dzieci. Wskazaniami do wykonania tego badania są :

Ponieważ badanie dna oka może być wykonywane różnymi metodami, jego koszty są kalkulowane indywidualnie. W celu uzyskania informacji nt. kosztów badania, zapraszamy do kontaktu z rejestracją Centrum Medycznego Dąbrowskiego.

Filtr bezczerwienny (zielony) sprawia, że łatwiej jest oglądać niektóre struktury (np. włókna nerwowe siatkówki czy drobne naczynia siatkówki). Filtr kobaltowoniebieski wykorzystuje się przy badaniach z użyciem fluoresceiny do wzbudzenia jej świecenia (fluorescencji). W trakcie badania lekarz przysuwa wziernik bardzo blisko oka, ale go w żadnym wypadku nie dotyka. Uzyskany obraz dna oka jest znacznie powiększony i prosty (inaczej nieodwrócony, patrz niżej). Zaletą urządzenia są jego małe rozmiary, a więc można je przenosić i zastosować także przy łóżku chorego czy przy stole operacyjnym. Wadą wziernikowania bezpośredniego jest fakt, że lekarz bada jednym okiem, przez co nie widzi on przestrzennie (stereoskopowo), a jedynie click here dwuwymiarowo.

Choroby ogólnoustrojowe, przy których wymagane jest regularne wykonywanie badania dna oka takie jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, mogą powodować retinopatie - problemy z siatkówką.

Jeśli zainteresował Cię nasz artykuł, masz pytania lub sugestie, napisz do nas. O poradę w sprawie leków możesz też zapytać farmaceutę na czacie Apteline.pl.

Już od dawna naukowcy badają i wykorzystują wzrok w celu rozpoznania niektórych chorób ogólnosystemowych, ale także ich oceny i monitorowania put upępów leczenia. Jest to możliwe między innymi dzięki badaniu dna oka, które jest zlecane nie tylko przez okulistów, lecz także przez innych specjalistów, którzy uznają tę metodę za korzystną w przypadku monitorowania zakresu leczenia danej choroby.

Pozwalają just one obejrzeć przez źrenicę w powiększeniu struktury dna oka: ciała szklistego, nerwu wzrokowego, naczyń krwionośnych, siatkówki oraz plamki. Dodatkowo narzędzie ma kolorowe filtry, zmieniające natężenie światła.

Podczas badania lekarz używa specjalnego urządzenia – oftalmoskopu – które emituje światło i pozwala uzyskać powiększony obraz dna oka. Wykonanie badania dna oka pozwala dokładnie ocenić:

Dzieciom wykonuje się oftalmoskopię w przypadku zeza, a także nieprawidłowego widzenia barw oraz nagłego pogorszenia się wzroku. Choć samo badanie jest bezbolesne, to zakroplona do oczu atropina może wywoływać nieprzyjemne pieczenie.

Wszystkie ewentualne powikłania po angiografii fluoresceinowej dotyczą reakcji organizmu na środek kontrastujący. Substancja ta może wywołać u niektórych pacjentów nudności oraz ogólne gorsze samopoczucie. Zdarzają się również omdlenia, świąd oraz uczucie dyskomfortu w brzuchu. Dolegliwości tego typu pojawiają się jednak u niewielkiej grupy osób – średnio u około 2–4% wszystkich poddawanych badaniu pacjentów. W następstwie angiografii oka dochodzi do żółtego zabarwienia skóry oraz moczu, które ustępuje odpowiednio po upływie 6–twelve oraz 24–36 godzin od badania.

Brak mobilności jest niewątpliwą wadą urządzenia. Z uwagi na konieczność ścisłej współpracy pacjenta z okulistą nie ma możliwości przeprowadzenia badania u małych dzieci.

Badanie dna oka jest badaniem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym. Możliwe jest wielokrotne jego wykonywanie. Ze względu na silne światło wziernika, może powodować dyskomfort, czy nieostre widzenie, ale uczucie to ustępuje w przeciągu kilku/kilkunastu minut.

Kiedy pacjenci muszą mieć wykonaną artroskopię? Jak należy przygotować się do badania i jak ono wygląda?

Oftalmoskop jest niewielkim przedmiotem, który specjalista trzyma w dłoni i z niewielkiej odległości rzutuje światło na dno oka. Wziernik jest narzędziem kompletnym - posiada wszystko, co potrzebne do oceny dna oka - źródło światła, otwór do patrzenia oraz funkcję dostosowania się do wady wzroku pacjenta, co gwarantuje wyraźny obraz dna oka.

Report this page